فرهنگی و هنری

فهرست اولیه جایزه دوبلین ۲۰۲۴ اعلام شد

۱۴:۱۵ – ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ ۸۵۴۶۸۴۳ ۱۴:۱۵ – ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ ۸۵۴۶۸۴۳ فرهنگی هنری ادبیات نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF فهرست اولیه جایزه دوبلین ۲۰۲۴ اعلام شد فهرست اولیه جایزه دوبلین ۲۰۲۴ اعلام شد فرهنگی هنری ادبیات نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

بررسی عناوین ۸۰ کتابخانه از سراسر جهان ۷۰ کتاب را در فهرست اولیه جایزه ادبی دوبلین ۲۰۲۴ جا داد.

به نقل از سایت جایزه دوبلین، ۷۰ کتاب به انتخاب ۸۰ کتابخانه از سراسر جهان برای جایزه ادبی دوبلین ۲۰۲۴ که توسط شورای شهر دوبلین اهدا می‌شود، نامزد شده‌اند. این جایزه امسال بیست و نهمین سال خود را پشت می‌گذارد و با اهدای جایزه‌ای به ارزش ۱۰۰ هزار یورو، ارزشمندترین جایزه سالانه جهان برای یک اثر داستانی منتشر شده به زبان انگلیسی است.

این فهرست بلندی که از کتابخانه‌های ۳۵ کشور از آفریقا، اروپا، آسیا، آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند گردآوری شده، شامل ۳۱ رمان در حال ترجمه است. کاترین چیجی نویسنده نیوزیلندی در این فهرست برای ۲ رمان نامزد شده و ۴ رمان ایرلندی نیز در فهرست جای دارند. اگر کتاب برنده این جایزه ترجمه شده باشد، نویسنده ۷۵ هزار یورو و مترجم ۲۵ هزار یورو دریافت می‌کند.

۳۱ کتاب ترجمه شده در این فهرست از ۱۴ زبان از جمله فنلاندی، مجارستانی، رومانیایی، صربی و ترکی ترجمه شده اند.

۴ کتابی که توسط نویسندگان ایرلندی نوشته شده اند شامل «زمان خدای قدیم» نوشته سباستین بری، «خانه پدری» نوشته جوزف اوکانر، «سرباز، ملوان» نوشته کلر کیلروی و «پناهگاه» نوشته، اما دوناهو می‌شوند.

رمان‌های نامزد شده در این فهرست از کتابخانه‌های شهر دوبلین و کتابخانه‌های عمومی سراسر ایرلند در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد و برخی از آن‌ها را می‌توان به‌عنوان کتاب الکترونیکی و کتاب الکترونیکی صوتی رایگان، هم در دسترس همه کاربران کتابخانه‌های عمومی است.

شهردار دوبلین در مراسم رونمایی از فهرست اولیه این جایزه از فهرست طولانی امسال به عنوان ترکیبی از ادبیات جهان که خواننده را به سفری در فرهنگ‌ها و سنت‌های مختلف می‌برد و اهمیت ادبیات را نشان می‌دهد و تخیل ادبی مشترک و قدرت کلام نوشتاری را برجسته می‌کند، یاد کرد.

هیات داوران بین‌المللی که فهرست نهایی و برنده را انتخاب می‌کنند، شامل ایرنوسن اوکوجی، نویسنده و روزنامه‌نگار نیجریه‌ای بریتانیایی، دنیل مدین، استاد ادبیات تطبیقی در دانشگاه آمریکایی پاریس، لوسی کالینز دانشیار کالج دانشگاه دوبلین، آنتون هور نویسنده و مترجم کره‌ای که در فهرست نهایی جایزه بین‌المللی بوکر ۲۰۲۲ جای داشت و اینگون سنادل شاعر، مترجم، ویراستار ادبی و معلم ایسلندی است که بیش از ۱۰۰ رمان و کتاب کودک را از دانمارکی، نروژی، سوئدی، انگلیسی و ایسلندی ترجمه کرده است.

رئیس هیات داوران پروفسور کریس موراش، متخصص ادبیات شیموس هینی در نویسندگی ایرلندی در کالج ترینیتی دوبلین است.

کتاب‌های مهم سال ۲۰۲۳ از جمله کتاب «شیطان کله مسی» نوشته باربارا کینگ سالور، «این بهشت دیگر» نوشته پل هاردینگ، «خانه پدر من» جوزف اوکانر و «دنیا و همه چیز‌هایی که دارد» الکساندر همون از دیگر کتاب‌هایی هستند که در این فهرست جای گرفته اند.

فهرست نهایی ۲۶ مارس ۲۰۲۴ (۴ فروردین ۱۴۰۳) منتشر و برنده توسط شهردار شهر دوبلین در مراسمی که ۲۳ مه ۲۰۲۴ (۳ خرداد ۱۴۰۳) در جشنواره بین المللی ادبیات دوبلین برگزار می‌شود، معرفی خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری ادبیات

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا