فرهنگی و هنری

وزیر فرهنگ خواستار حل مشکل حج عمره شد/ سفیر عربستان: مسائل در حال حل شدن است

۲۰:۵۱ – ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۶۷۵۵۲ ۲۰:۵۱ – ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۶۷۵۵۲ فرهنگی هنری ساير حوزه ها نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF در دیدار اسماعیلی و بن سعود العنزی مطرح شد؛ وزیر فرهنگ خواستار حل مشکل حج عمره شد/ سفیر عربستان: مسائل در حال حل شدن است وزیر فرهنگ خواستار حل مشکل حج عمره شد/ سفیر عربستان: مسائل در حال حل شدن است فرهنگی هنری ساير حوزه ها نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سفیر عربستان در تهران خواست که حل مشکل اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده را پیگیری کند.

محمدمهدی اسماعیلی روز دوشنبه -۲۳ بهمن- با عبدالله بن سعود العنزی سفیر عربستان سعودی در تهران با تبریک حلول ماه شعبان اظهار داشت: از حضور شما در تعدادی از برنامه‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر می‌کنم، در روز‌های اخیر درحال برگزاری جشنواره‌های فجر انقلاب اسلامی بودیم؛ به عنوان مثال شب گذشته اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم فجر را با حضور هفتاد کشور برگزار کردیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از امروز جشنواره بین المللی موسیقی فجر برگزار می‌شود که برای حضور در این جشنواره نیز از شما و همکارانتان دعوت می‌کنم.

اسماعیلی ادامه داد: وزارت فرهنگ مسئولیت مجموعه متنوعی از فعالیت‌های دولت ایران از جمله حج و زیارت، اوقاف، کتابخانه‌های عمومی و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، روزنامه‌های رسمی، مدیریت امور مربوط به کتاب، موسیقی و فضای مجازی را بر عهده دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وظایف بین‌المللی وزارت فرهنگ نیز تصریح کرد: مدیریت عالی «ارتباطات خارجی جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی» که در قالب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تعریف شده نیز برعهده وزارت فرهنگ قرار دارد.

وی افزود: در هشتاد کشور رایزنان فرهنگی ما حضور دارند و علاقه‌مند هستیم با دولت متبوع جنابعالی هم تبادل نماینده فرهنگی دائمی در سفارتخانه‌ها را داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و سفیر عربستان

وزیر فرهنگ با دعوت از وزیر فرهنگ دولت عربستان برای سفر به تهران تاکید کرد: با این سفر فضای جدیدی از فعالیت‌های مشترک فرهنگی بین دو کشور فراهم خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در آینده نزدیک در ابتدای ماه مبارک رمضان نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در تهران برگزار می‌شود که نمایشگاهی وسیع و دارای بخش بین الملل است و از مقامات مرتبط عربستان سعودی نیز برای حضور در این رویداد‌ها دعوت می‌کنیم. در اردیبهشت هم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود که کشور‌های زیادی در آن حضور دارند و برای حضور در این رویداد فرهنگی هم از مقامات مرتبط عربستان دعوت می‌کنیم.

وی افزود: در روز‌های آینده هم مسابقات قرائت و حفظ قرآن کریم را در تهران برگزار می‌کنیم که بیش از ۱۰۶ کشور در آن حضور خواهند داشت؛ در همین راستا از جنابعالی دعوت می‌کنم در مراسم افتتاحیه یا اختتامیه این جشنواره که با حضور رییس‌جمهور برگزار می‌شود نیز شرکت کنید.

وزیر فرهنگ و سفیر عربستان

وزیر فرهنگ با اشاره به مشکلات پیش آمده در اعزام زائران ایرانی به خانه خدا، تصریح کرد: مردم مسلمان ما هم مثل سایر مسلمانان دنیا آرزوی زیارت خانه خدا و مدینه منوره را دارند و در سال‌های گذشته نزدیک به پنج میلیون و هفتصد هزار نفر متقاضی عمره مفرده و نزدیک به یک میلیون نفر متقاضی برای اعزام به حج تمتع ثبت‌نام کرده‌اند.

اسماعیلی گفت: خیلی تلاش کردیم تا حج عمره شروع شود، همکاران من در سازمان حج اقدامات لازم را انجام دادند و هتل‌ها را رزرو کردند و مردم هم اشتیاق زیادی از خود نشان دادند و ثبت نام‌های اعزام انجام شد، ولی متاسفانه مشکلاتی پیش آمد و عملی نشد.

وزیر فرهنگ تصریح کرد: در ابتدا عدم تفاهم شرکت‌های هواپیمایی عنوان شد که این مسأله را با وزیر راه و شهرسازی در میان گذاشتم و همه نوع آمادگی را برای حل این مشکل داشتیم، ولی تاکنون این سفر‌ها انجام نشده و از شما می‌خواهم حل این مشکل را پی‌گیری کنید.
وی افزود: امیدوارم با پی گیری جناب سفیر حوزه فرهنگی بین دو کشور هم با رشد خوبی همراه باشد، زیرا ما آمادگی همکاری همه جانبه فرهنگی، هنری، رسانه‌ای، دینی و مذهبی را داریم.

سفیر عربستان

روابط میان ایران و عربستان مثبت و در جهت بهبود است

عبدالله بن سعود العنزی سفیر عربستان سعودی در تهران نیز در این دیدار خطاب به وزیر فرهنگ گفت: از حضرت‌عالی به دلیل تخصیص فرصت ملاقات تشکر می‌کنم. سلام و درود وزیر فرهنگ عربستان را به شما می‌رسانم و از تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تشکر می‌کنم و به امید خدا روابط میان دو وزارتخانه ارتقا یابد.

وی در پاسخ به دعوت وزیر فرهنگ برای حضور در مناسبت‌ها افزود: باعث افتخار است که شما از ما برای حضور در مناسبت‌ها دعوت می‌کنید.

سفیر عربستان در تهران با بیان اینکه همیشه پشتیبان فرهنگ هستیم و ایران را کشوری متمدن و دارای فرهنگ کهن می‌دانیم، تاکید کرد: درصدد هستیم روابط دو کشور با تبادل برنامه‌های فرهنگی، برگزاری جشن‌های ملی و انجام دیدار و گفتگو بین متخصصان دو وزارتخانه ارتقا یابد.

وی در پاسخ به دعوت از وزیر فرهنگ عربستان برای سفر به ایران افزود: وزیر فرهنگ عربستان هم تمایل دارند به تهران بیایند که این مسأله به فرصت زمانی ایشان وابسته است. روابط میان دو کشور خوب، مثبت و در جهت بهبود است.

عبدالله بن سعود العنزی در پاسخ به بیان مشکلات برای اعزام زائران خانه خدا تصریح کرد: باعث افتخار عربستان است که بتواند خدمتگزار حجاج خانه خدا از همه کشور‌های جهان به ویژه بردارانمان از جمهوری اسلامی ایران باشد؛ که این مسأله حقی تضمین شده برای همه مسلمانان است و هیچ چالش و مشکلی پیش روی برادران ایرانی وجود ندارد.

سفیر عربستان در تهران تصریح کرد: این مشکل به مسائل اجرایی و تخصصی در زمینه سفر‌های هوایی باز می‌گردد و مسائل در حال حل شدن است.

منبع: روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری ساير حوزه ها

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا