فرهنگی و هنری

سال گربه رقیب تمساح خونی شد

۱۹:۱۱ – ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ ۸۷۰۹۴۵۴ ۱۹:۱۱ – ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ ۸۷۰۹۴۵۴ فرهنگی هنری سینما و تئاتر نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF سال گربه رقیب تمساح خونی شد سال گربه رقیب تمساح خونی شد فرهنگی هنری سینما و تئاتر نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

بر اساس آمار در عیدفطر امسال، ۱۱۳ هزار نفر برای دیدن فیلم مورد علاقه خود به سینماهای سراسر کشور رفتند و فیلم سال ‌گربه در اولین روز اکرانش رکورد‌شکنی کرد.

بررسی آمار‌های ثبت شده از میزان فروش سینما‌های سراسر کشور در سامانه سمفا عیدفطر امسال ۱۱۲ هزار ۹۱۳ نفر از علاقمندان به هنر هفتم در سراسر کشور برای دیدن فیلم مورد علاقه خود از میان فیلم‌های درحال اکران بلیت سینما تهیه کرده و روی صندلی‌سالن‌ها نشستند.

براساس همین آمار سینما‌های سراسر دیروز مجموعاً ۲۵۷۶ سانس اکران برای فیلم‌های اکران نوروزی داشتند که مجموع درآمد گیشه‌ها برای فروش بلیت این فیلم‌ها رقمی معادل ۷۹ میلیارد و ۲۱۶ میلیون و ۵۵۰ هزار ریال ثبت شده است.

این درحالی است که عملکرد انفرادی فیلم‌های اکران شده نشان می‌دهد تمساح خونی با سهم ۵۱.۶۷ درصدی از کل مخاطبان دوره مورد نظر یعنی ۵۸۳۴۴ نفر برای ۹۵۲ سانس اکران و درآمدی معادل ۴۱ میلیارد و ۸۸ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال صدر نشین فهرست است و به دنبال آن فیلم تازه وارد سال گربه با سهم ۲۸ درصدی از کل مخاطبان یعنی ۳۱۶۱۸ مخاطب در ۵۳۷ سانس اکران و درآمدی معادل ۲۲ میلیارد و ۹۵۵ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

اما فیلم جنجالی جشنواره فجر امسال بیبدن نیز با یک پله عقب‌نشینی نسبت به گذشته اکنون با سهم ۱۳.۶۷ درصدی معادل ۱۵۴۴۶ مخاطب برای ۵۰۲ سانس اکران و درآمد ۱۱ میلیارد و ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار ریالی به جایگاه سوم بسنده کرده تا آسمان غرب با پشست‌سرگذاشتن سایر همگروهی‌های خود در هفته‌گذشته با سهم ۲.۲۰ درصدی معادل ۲۴۹۲ مخاطب برای ۱۳۰ سانس اکران و درآمد یک میلیارد و ۱۲۸ میلیون و ۸۶۰ هزار ریالی جایگاه چهارم را در اختیار گیرد.

آپاراتچی هم روز گذشته توانست نظر ۱۴۳۹ مخاطب معادل ۱.۲۷ درصد از کل مخاطبان سینمای دوره مورد نظر را برای ۱۲۵ سانس اکران به خود جلب کند تا با درآمد ۸۹۶ میلیون و ۸۴۰ هزار ریالی جایگاه پنجم را به نام خود کرده باشد و ایلیا جستجوی قهرمان نیز با سهم ۱.۶۱ درصدی معادل ۱۸۱۸ مخاطب برای ۱۵۳ سانس اکران درآمدی معادل ۸۷۹ میلیون و ۵۹۰ هزار ریال داشت تا به جایگاه ششم بسنده کند.

این درحالی است که نوروز با حضور علی‌نصیریان روز گذشته تنها ۱۲۷۴ مخاطب داشت تا با سهم ۱.۱۲ درصدی از کل مخاطبان برای ۱۲۳ سانس اکران و درآمد ۸۶۹ میلیون و ۸۶۰ هزار ریالی جایگاه هفتم را به نام خود کرده باشد و در نهایت پرویزخان هم با سهم ۰.۴۲ درصدی معادل ۴۸۲ مخاطب برای ۵۴ سانس اکران و درآمد ۳۶۰ میلیون و ۴۰۰ هزار ریالی به جایگاه هشتم بسنده کند.

چه‌خبر از روز‌های نیم‌بها

از سوی دیگر بررسی عملکرد سینمای سال ۱۴۰۳ ایران در روز‌های نیم‌بها (دوشنبه و سه شنبه)‌ها از ابتدای سال نشان می‌دهد، روز‌های نیم‌بهای این هفته یعنی ۲۰ و ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ مجموعاً ۱۹۵ هزار و ۹۳۴ نفر از هموطنان برای دیدن فیلم مورد علاقه خود در ۴۶۵۱ سانس اکران بلیت سینما تهیه کرده‌اند و مبلغ ۷۵ میلیارد و ۳۲۰ میلیون و ۲۹۵ هزار ریال به گیشه‌ها واریز کرده‌اند.

این درحالی است که یک هفته قبل‌تر یعنی روز‌های ۱۳ و ۱۴ فروردین تنها ۲۷۷۱۹ نفر برای دیدن فیلم مورد علاقه خود در ۸۲۷ سانس اکران بلیت خریداری کرده بودند و درآمد گیشه‌ها در دومین دوره روز‌های نیم بها از ابتدای سال ۹ میلیارد و ۹۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بود.

نکته جالب توجه اینجاست که بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که اولین دوره روز‌های نیم بهای سینمای ایران در هفته نخست فروردین ۱۴۰۳ یعنی روز‌های ۶ و ۷ فروردین تعداد ۲۳۹ هزار و ۹۴ نفر از هموطنان برای دیدن فیلم مورد علاقه خود در ۵۳۵۳ سانس اکران سینما رفتند که این تعداد مخاطب رقمی معادل ۱۶۰ میلیارد و ۷۱ میلیون و ۲۳۵ ریال به گیشه‌ها واریز کرده بودند.

پس اگر بخواهیم روند استقبال علاقمندان سینما در این سه دوره از روز‌های نیم‌بهای هنر هفتم کشورمان را از ابتدای سال بررسی کنیم می‌بینیم این هفته (۲۰ و ۲۱ فروردین) نسبت به یک هفته قبل‌تر (۱۳ و ۱۴ فروردین) مجموعاً مخاطبان سینما‌ها ۷.۰۹ برابر شده است. اما اگر بخواهیم آخرین روز‌های نیم بهای سینمای ایران را نسبت به نخستین دوره سال جاری مقایسه کنیم می‌بینیم روز‌های ۲۰ و ۲۱ فروردین نسبت به ۶ و ۷ فروردین مجموعاً ۴۳۱۶۰ نفر کمتر سینما رفته‌اند که معادل نزول ۱۸.۰۵ درصدی بوده است.

البته به گفته برخی از منتقدان سینما این نوسان تعداد مخاطب به دلیل مصادف شدن روز‌های نیم‌بهای سینمای ایران با ایامی خاص در ماه مبارک رمضان و مناسبت‌های نوروزی بوده و در هفته‌های آینده بهتر می‌توان درباره مخاطبان روز‌های نیم بها اظهار نظر کرد.

مقایسه نخستین روز اکران دو سرگروه!

در همین حال، دیروز با ورود یک فیلم تازه از دو فیلم منتخب برای اکران عیدفطر امسال یعنی فیلم سال گربه؛ می‌بینیم تازه وارد فهرست اکران توانسته در نخستین روز اکرانش تقریباً ۱.۷ برابر نخستین روز اکران تمساح خونی نظر مخاطبان سینما را به خود جلب کند. به این ترتیب که سال گربه در نخستین روز کرانش ۳۱۶۱۸ مخاطب برای ۵۳۷ سانس اکران به خود دید و تمساح خونی هم در نخستین روز اکران یعنی ۱۶ اسفند ماه گذشته با تعداد سانس اکران برابر تنها ۱۸۱۷۵ مخاطب داشت.

به‌این ترتیب با توجه به آمار‌های ثبت شده برای دو فیلم تمساح خونی و سال گربه می‌توان گفت که بهرام افشاری توانسته جواد عزتی را روی پرده‌ها به چالش بکشد و احتمالاً در هفته‌های آینده باید منتظر رکورد‌های تازه‌ای از این فیلم کمدی در سینمای کشورمان باشیم.

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری سینما و تئاتر

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا