سیاسی

رئیسی: دیپلماسی ورزشی از ظرفیت‌های افزایش همکاری با دیگر کشورها است

رئیسی: دیپلماسی ورزشی از ظرفیت‌های افزایش همکاری با دیگر کشورها است

رئیس جمهور دیپلماسی ورزشی را از جمله ظرفیت‌ها برای افزایش تعامل و همکاری با دیگر کشورها دانست و گفت: همانگونه که در سیاست خارجی اولویت دولت توجه به سیاست همسایگی است در دیپلماسی ورزشی نیز باید توجه به کشورهای اسلامی همسایه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیسی: دیپلماسی ورزشی از ظرفیت‌های افزایش همکاری با دیگر کشورها است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه 2 بهمن ماه) در شانزدهمین مقصد از نظارت ستادی بر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در جمع وزیر و معاونین وزارت ورزش و جوانان حضور یافت و ضمن استماع گزارش عملکرد و اقدمات بخش‌های مختلف این وزارتخانه، نکات و توصیه‌های کاربردی مهمی را در راستای ارتقای کارآمدی و بهبود عملکرد این مجموعه مطرح کرد.

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک ولادت با سعادت امام جواد (ع) به عنوان جوان‌ترین امام، همزمانی این مناسبت با حضور در وزارت ورزش و جوانان را به فال نیک گرفت و گفت: ماموریت و هدف اصلی وزارت ورزش و جوانان، سلامت و نشاط اجتماعی است که جلوه مهم آن، ایجاد و ارتقای امید در جامعه خواهد بود.

رئیسی با اشاره به آمار قابل توجه افرادی که در زندگی خود توجه لازم به ورزش ندارند، کم‌اطلاعی از عوارض ورزش نکردن و مشکلات ناشی از کم تحرکی را از دلایل فراوانی این آمار دانست و وزارت ورزش را موظف کرد با همکاری وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رسانه ملی، برای بهبود شاخص‌ها در این زمینه بیشتر تلاش کنند.

رئیس جمهور عدم دسترسی به امکانات ورزشی را از دیگر دلایل کم توجهی به ورزش در جامعه برشمرد و افزود: رفع کاستی‌ها در عرصه امکانات و زیرساخت‌های ورزشی براساس سند آمایش سرزمینی و همچنین تکمیل طرح‌‌های نیمه تمام ورزشی با کمک گرفتن از خیرین، نهادها و سازمان‌های انقلابی و سازمان‌های مردم نهاد، راهکارهایی است که توجه بیشتر به مناطق کم‌برخودار را در پی خواهد داشت و شاخص‌های عدالت ورزشی را ارتقا خواهد داد.

رئیس جمهور همچنین نقش وزارت آموزش و پرورش در کشف استعدادها، پرورش علایق و جهت دادن به ظرفیت‌های کودکان و نوجوانان در عرصه ورزش را بسیار مهم و موثر دانست و بر جدی گرفته شدن زنگ ورزش در مدارس و ساختار آموزشی و برنامه‌ریزی دقیق در این مورد تاکید کرد.

ضرورت تسهیل صدور مجوز مراکز ورزشی، تقدم ورزش بر اقتصاد ورزش، اهمیت توسعه ورزش همگانی در کنار ورزش حرفه‌ای، توجه به ورزش‌ها و بازی‌های بومی و روستایی، توجه به توسعه ورزش‌های 5 گانه پایه و توجه به ایجاد تنوع در رشته‌های ورزشی کم رونق‌تر در کنار رشته‌های پرطرفدار برای ایجاد زمینه کسب موفقیت و مدال‌آوری بیشتر در رقابت‌های ورزشی جهانی و منطقه‌ای از دیگر توصیه‌های رئیسی در این جلسه بود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت و اثربخشی حضور بانوان ورزشکار و مدل‌آور در ایجاد نشاط اجتماعی بر ضرورت تامین امکانات لازم و میدان دادن بیشتر به بانوان در امر ورزش تاکید کرد و گفت: به همان میزان که ورزش آقایان مورد توجه است، باید به ورزش بانوان نیز مبتنی بر عدالت جنسیتی و آمایش سرزمینی توجه داشت.

رئیسی نظارت بر قراردادهای ورزشی را از جمله اقدامات بسیار خوب وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد و بر ضرورت تنظیم پیوست رفتاری و اخلاقی برای قراردادهای ورزشکاران به عنوان الگوهای جامعه تاکید کرد.

توجه به اخلاق و فرهنگ از دیگر تاکیدات رئیس جمهور در حوزه ورزش کشور بود که رئیسی با اشاره به شاخصه‌های مهم «فتوت و جوانمردی» در ورزش کشور، عدم رویارویی ورزشکاران با نمایندگان رژیم صهیونیستی در میادین ورزشی را متاثر از همین شاخصه‌ها و برگرفته از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی در دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم دانست و بر اهتمام ویژه برای حفظ و صیانت از شاخصه‌های اخلاقی و فرهنگی تاکید کرد.

رئیس جمهور در ادامه دیپلماسی ورزشی را از جمله ظرفیت‌های بسیار مهم برای ارتقا و افزایش تعامل، همکاری و هم‌‌افزایی با دیگر کشورها عنوان کرد و افزود: همانگونه که در سیاست خارجی اولویت دولت توجه به سیاست همسایگی است در دیپلماسی ورزشی نیز باید توجه به کشورهای اسلامی همسایه، همسو و حوزه تمدنی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

«تمسک به روحیه تحولی، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در ورزش و امور جوانان»، «ضرورت توجه به ثبات مدیریتی و حل سریع مشکل فدراسیون‌های بدون مدیر»، «برقراری عدالت میان قهرمانان المپیکی و پاراالمپیکی در بهره‌مندی از امتیازات قهرمانی»، «توجه ویژه به انتخاب مربیان ورزشی به عنوان پرورش دهندگان نسل آینده»، «تقدیر از افزایش میزان اختصاص کرسی‌های مدیریتی به بانوان در وزارت ورزش و جوانان»، «اهتمام ویژه نسبت به ایجاد خانه‌های ورزش در روستاها»، «تاکید بر تسهیل ازدواج جوانان با پرداخت به موقع تسهیلات ازدواج، اشتغال و مسکن» ، «توجه به آموزش مهارت‌های قبل از ازدواج یا حین ازدواج به زوج‌های جوان»، «برنامه‌ریزی برای مساعدت دولت در امر ارزان‌سازی ازدواج» و «تاکید بر اهمیت روایت امید از افتخارآفرینی ورزشکاران در ایجاد نشاط و امید در جامعه» از دیگر محورهای مهم سخنان رئیس جمهور در جمع مدیران وزارت ورزش و جوانان بود.

رئیسی در پایان بر اهمیت ایجاد اتاق‌های فکر و اندیشه‌ورز برای ارتقای ورزش کشور، ارائه راهکارهای توسعه ورزش همگانی و پاسخ دادن به شبهات و گره‌های ذهنی نسل جوان تاکید کرد و بررسی موارد اشاره شده در بیانات رهبری معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ورزشکاران و تدوین فرمایشات ایشان به عنوان منشور اقدامات، را خواستار شد.

در این جلسه وزیر و معاونین وزارت ورزش و جوانان نیز گزارش جامعی در زمینه‌های توسعه منابع و زیرساخت‌ها، توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، حوزه فرهنگی و ورزش همگانی، مشارکت، سرمایه‌گذاری و اقتصاد ورزش و توسعه ورزش زنان ارائه کردند.

بر اساس این گزارش در دولت مردمی پس از حدود 20 سال نوسازی اساسی و تامین تجهیزات فدراسیون‌های ورزشی در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام است.

در این گزارش همچنین ضمن بررسی وضعیت باشگاه‌های ورزشی عمومی، تخصصی و همگانی، نقشه راه پیشنهادی اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های تربیت بدنی و علوم ورزشی، اقدامات انجام شده برای افزایش کیفیت حضور و ارتقای جایگاه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در رویدادهای بین‌المللی تشریح شد. این روند منجر به افزایش مدال‌آوری در سال‌های 1400 تا پایان 6 ماهه نخست سال 1402 شده که تعداد مدال‌های کسب شده را به ترتیب از 1349 مدال در سال 1400 به 3500 مدال در سال 1401 و 4917 مدال تا پایان 6 ماهه نخست سال 1402 رسانده است.

افزایش کسب و حفظ کرسی‌های بین‌المللی مهم و موثر ورزشی از 300 کرسی در مرداد 1399 به 318 کرسی در پایان مرداد 1400، 330 کرسی در پایان مرداد 1401 و 338 کرسی در پایان مرداد 1402، برگزاری دو دوره المپیاد استعدادهای برتر ورزش کشور در رده سنی 12 تا 16 سال دختران و پسران در گسترده 31 استان، برنامه احیای مراکز استعدادیابی و ورزش قهرمانی و اجرای برنامه جامع استعدادیابی ورزش کشور در دولت سیزدهم نیز بخش‌های دیگری از این گزارش بود.

تشریح عملکرد کاروان بازی‌های آسیایی و پارآسیایی هانگژو و نیز برنامه حضور در المپیک و پارالمپیک پاریس، اقدامات و برنامه‌های فرهنگی در عرصه ورزش، برنامه‌های افزایش سهم ورزش در سبک زندگی و توسعه ورزش همگانی، اقدامات و برنامه‌های توسعه ورزش روستایی و بانوان، افزایش بهره‌وری فضاهای ورزشی مراکز و دستگاه‌های مختلف و تسهیل صدور مجوز تاسیس و فعالیت مراکز ورزشی از دیگر بخش‌های گزارش عملکرد بخش ورزش وزارت ورزش و جوانان بود.

همچنین اقدامات اجرا شده و برنامه‌های پیش‌رو برای افزایش مشارکت اجتماعی، موضوع خانواده و فرزندآوری، ساماندهی امور جوانان در استان‌ها و شهرستان‌ها، ساماندهی امور مربوط به تسهیل ازدواج جوانان، عملکرد در حوزه مهارت‌آموزی و نیز غنی‌ُسازی اوقات فراغت، رشد کمی سازمان‌های مردم نهاد، حمایت از طرح‌های سمن‌ها و نیز کارگاه‌های آموزشی و توانمندسازی دبیران و اعضای سمن‌ها، تشکیل خانه‌های جوان و تشریح برنامه‌های آینده معاونت امور جوانان و نوجوانان نیز بخش پایانی این گزارش بود.
پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا