علمی

دستاورد| تولید نانوداروی ایرانی درمان سالک

دستاورد| تولید نانوداروی ایرانی درمان سالک

ببه گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی، محصولات لیپوزومال از دسته داروهای فناورانه و جدید به شمار می‌روند که با کاهش عوارض و اثرات مخرب داروها روی بدن، دارورسانی هدفمند را ممکن می‌کنند و تاثیر ماده دارویی روی عارضه را به حدأکثر ممکن می‌رسانند.

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید انواع داروهای با فرمولاسیون نانولیپوزومال عنوان کرد: این شرکت دانش‌بنیان در زمینه تولید و تجاری‌سازی محصولات نانودارویی نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های دارورسانی نوین فعالیت دارد.

وی با اشاره به ساخت و تجاری‌سازی موثرترین دارو برای درمان بیماری‌های قارچی و همچنین عفونت‌های تک یاخته‌ای مانند انگل لیشمانیا توسط این شرکت دانش‌بنیان، عنوان کرد: آمفوتریسین ب با اتصال به استرول غشاهای سلولی و تشکیل منافذ و یا کانال‌هایی درآن، باعث تغییرات نفوذپذیری غشای سلولی و نشت ترکیبات داخل سلولی به خارج و نهایتا مرگ و تخریب سلول‌های بیماری می شود. این دارو به صورت هوشمند و انتخابی روی سلول‌های قارچ و انگل اثرات تخریبی دارد بدون این‌که آسیبی به سلول‌های انسانی وارد کند.

این فعال فناور، تولید محصول دانش‌بنیان ژل موضعی آمفوتریسین B به شکل نانولیپوزومال برای درمان اثربخش و سریع بیماری سالک را از دستاوردهای این شرکت دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: درمان بیماری سالک در دنیا به صورت تزریق آمپول است و حتی ممکن است تا 30 تزریق روی زخم انجام شود که با درد زیادی همراه است.

این مدیرعامل بیان کرد: شرکت ما برای اولین بار توانست این محصول را توسعه دهد و حتی WHO به شرکت ما گرنت برای انتقال آن به کشورهای آفریقایی اختصاص داده بود که متاسفانه به دلیل بعضی از مسائل مانند تحریم این موضوع منتفی شد و و در تلاش برای ثبت جهانی آن هستیم.

وی افزود: برای تولید و تجاری‌سازی ژل موضعی آمفوتریسین ب نانولیپوزومال، توسط تیم متخصصان این شرکت‌ دانش‌بنیان، 15 سال تحقیق و پژوهش صورت گرفت.

این فناور بیان کرد: این محصول به منظور درمان بیماری سالک تولید شده و به صورت موضعی قابل استعمال است. آمفوتریسین ب داروی ضد انگل و ضد قارچ مؤثری است که برای درمان بیماری سالک به کار می‌رود. به علت ایجاد سمیت کلیوی توسط این دارو فرمولاسیون‌های لیپوزومال می‌تواند برای دارورسانی هدفمند مورد استفاده قرار گیرد. فرم لیپوزومی آن از تأثیرات مخرب این دارو بر بدن می‌کاهد و باعث افزایش نفوذ و انتقال به سطح قارچ می‌شود.

به گفته وی فرمولاسیون بر پایه نانولیپوزوم­‌ها و نانومیسل‌­ها با استفاده از لیپیدها و سورفکتانت‌ها برای بهینه‌سازی اثربخشی داروها برای بهبودی بیش‌تر با سمیت کم‌تر و تبدیل آن‌ها به مقیاس صنعتی باکاربردهای تزریقی، خوراکی و موضعی است.

وی، درباره صرفه جویی ارزی ناشی از تولید داخلی این محصول عنوان کرد: واردات داروی تزریقی وجود دارد که قیمت آن بالاست ولی قیمت نهایی این پماد در دست مشتری در حال حاضر 140 هزار تومان است.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا