فرهنگی و هنری

جشن سده نمونه بارزی از حقانیت فرهنگ ریشه‌دار ایرانی

۱۹:۰۲ – ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۵۵۸۰۷ ۱۹:۰۲ – ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۵۵۸۰۷ فرهنگی هنری میراث و گردشگری نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF جشن سده نمونه بارزی از حقانیت فرهنگ ریشه‌دار ایرانی جشن سده نمونه بارزی از حقانیت فرهنگ ریشه‌دار ایرانی فرهنگی هنری میراث و گردشگری نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی، جشن سده را نمونه بارزی از حقانیت یک فرهنگ ریشه‌دار به نام ایران و ایرانی خواند.

علیرضا ایزدی، مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی در رخداد فرهنگی بزرگداشت ثبت جهانی جشن سده با بیان‌اینکه آنچه که در ثبت جهانی جشن سده اتفاق افتاد بخشی از دغدغه عاشق پیشگانی است که در حوزه میراث‌فرهنگی کشور مشغول خدمت هستند افزود: همه کسانی که در این محفل هستند در یک عنصر بی نظیر ایرانی به نام عشق مشترک‌اند. ایرانیان از دیرباز در عشق و دوستی هم مسیر و برای جهانیان پیام آور صلح و دوستی بوده‌اند. در این عصر و زمانه‌ای که کودک‌کشی، تلخی و دشمنی مرسوم شده گفتگوی تمدن‌ها را به زبان نوین ایجاد کردن به جز از ایرانی و هنرش بر نمی‌آید.

او تصریح‌کرد: جشن سده نمونه بارزی از حقانیت یک فرهنگ ریشه‌دار به نام ایران و ایرانی است چه زرتشتی، کلیمی، مسیحی و مسلمان ما ایرانیان همیشه برای جهانیان پیام آور صلح، دوستی، مروت و مودت بوده و هستیم و ایران سرزمین است که در آن هرگز ریشه ندوانده است و این کشور سرزمین حافظ، سعدی، فردوسی و عشق لیلی و مجنون‌ها است و ما در کنار یکدیگریم برای ساختن ایرانی آبادتر از همیشه می‌کوشیم و ایران سرزمین موعود الهی است.

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی افزود: جشن سده نمونه بارزی از این هویت و حقانیت برتر ما است در عصر و زمانی که دیگران در اندیشه مصادره فرهنگ و بزرگان و مفاخیر و مشاهیر ما هستند این ماییم که عاشقانه همچون شمع باید بسوزیم و پاسدار حرمت حقانیت خویش باشیم. ما عاشق پیشگان سینه چاکی هستیم برای دفاع از حقانیت خودمان و در عصری که از شمال و جنوب و شرق و غرب عالم همه در فکر تاراج ما هستند دفاع از واقعیت‌ها و حقانیت‌ها خیلی سخت است.

ایزدی اظهار کرد: اگر اندکی دچار کاهلی و سستی شویم هر آنچه داریم به یغما می‌رود. آنچه که ما در مجموعه میراث‌فرهنگی با تمام مشقت‌ها انجام می‌دهیم در اصل دفاع نابرابری است در برابر کیستی‌ها و چیستی‌های هویتی سرزمینمان، ایران سرزمینی کهن است که به داشته‌های فرهنگی‌اش ایران شده است و بار بسیاری را باید به دوش بگیرد تا مانند همیشه خورشیدی باشد روشنگر برای انسان و انسانیت. سرزمین موعدی که همواره حرف برای گفتن داشته و دارد.

او در پایان خاطرنشان‌کرد: باید بترسیم از فراموشی نسلی که نمی‌داند کیست. در این راه نباید از شناخت مشاهیرمان غافل شویم. گستره فرهنگی ایران فرهنگی به معنای شعور این جغرافیای مقدسی است که تمدن دنیا سر تعظیم به پایش فرود آورده است. پس همه باید کمک کنیم تا گرد فراموشی بر پیکره سرزمین ما ننشیند.

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری میراث و گردشگری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا