فرهنگی و هنری

اطلاعیه صداوسیما در پی حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی

۱۷:۴۶ – ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۵۶۶۴۹ ۱۷:۴۶ – ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ ۸۶۵۶۶۴۹ فرهنگی هنری رادیو تلویزیون نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF اطلاعیه صداوسیما در پی حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی اطلاعیه صداوسیما در پی حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی فرهنگی هنری رادیو تلویزیون نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

روابط عمومی سازمان صداوسیما در خصوص حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی توضیحاتی ارائه کرد.

روابط عمومی سازمان صداوسیما در خصوص حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی توضیحاتی ارائه کرد. در اطلاعیه روابط عمومی رسانه ملی با تشریح روند قانونی تنظیم بودجه سازمان صدا و سیما بر اساس برنامه هفتم آمده است:

بودجه سال ۱۴۰۳ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه هفتم تنظیم شده است و تکلیف قانونی همه دستگاه‌ها است که به برنامه پایبند باشند. ضمن قدردانی از مجلس محترم که با پایبندی به برنامه محور بودن بودجه سال آینده، بودجه صدا و سیما را تنظیم کرده است انتظار به حق از همه مسوولان و صاحبان تریبون، پایبندی به قانون و خودداری از اظهاراتی است که به ایجاد شبهات در جامعه دامن می‌زند و در ماموریت دستگاه‌ها از جمله رسانه ملی اختلال ایجاد می‌نماید.

افزایش نسبی بودجه صدا و سیما در برنامه هفتم با توجه به وظایف و تکالیف جدید و فراوانی است که برای صدا و سیما در بند الف ماده ۷۷ در نظر گرفته شده است که افزایش تعهد چند برابری برخی تولیدات همچون پویانمایی، تولید هزاران قسمت مجموعه تلویزیونی، ده‌ها قسمت مجموعه الف ویژه، صد‌ها قسمت مستند فاخر و تولید مجموعه‌های تلویزیونی استانی و افزایش قابل توجه تولید برنامه‌های حوزه کودک و نوجوان، جوان، خانواده، سبک زندگی اسلامی ایرانی و برنامه‌هایی با هدف امید آفرینی و تقویت انسجام ملی و … از آن جمله است.

توجه به این نکته ضروری است که به دلیل جهت‌گیری‌های محتوایی انحرافی که در سال‌های اخیر در بسیاری از برنامه‌های خارجی در مورد کودکان دیده می‌شود ضرورت توجه مضاعف به تولید داخلی در خصوص محتوای کودک و نوجوان بسیار جدی است. کما اینکه بر اساس رویکرد تحولی رسانه ملی در توجه به روستا‌ها و مناطق مختلف کشور افزایش تولیدات محلی و استانی لازم است. همچنین باید به همه اقشاری که بدلایل متعدد از جمله محتوای ارائه شده در برخی حوزه‌های تولید بخش خصوصی و یا هزینه‌های بالای اشتراک، نیاز به محتوای سالم و رایگان دارند توجه ویژه شود، لذا تنوع و ارتقای کیفی و فنی تولیدات رسانه ملی از جمله ضرورت‌های قطعی و غیر قابل اجتناب است.

بر اساس ماده ۷۷ برنامه هفتم، باید سهم دولت در تامین اعتبارات مورد نیاز صدا و سیما در سال ۱۴۰۳، ۴۳٪ مازاد بر رشد سالانه افزایش یابد تا امکان تحقق تکالیف جدید قید شده در برنامه فراهم شود، در حالیکه این میزان در بودجه سال آینده حداکثر ۳۱٪ است که همچنان کمتر از حکم برنامه است و آن هم باید صرف انجام تعهدات و تکالیف قانونی در حوزه تولید شود که جدول آن در بند الف ماده ۷۷ برنامه هفتم با جزییات ذکر شده است. شایان ذکر است تحقق جدول مذکور نیازمند بودجه‌ای بیشتر از سهم در نظر گرفته شده در بودجه سال آینده است.

با توجه به توضیحات فوق، رسانه ملی امیدوار است اظهار نظر‌های بی اساس در باره چند برابر شدن بودجه صدا و سیما آن هم از سوی برخی افراد که قبلا خود مسئولیت‌های اقتصادی داشته‌اند صرفا ناشی از بی اطلاعی این افراد باشد و نه خدای نکرده غرض ورزی و سیاسی کاری.

رسانه ملی در دوره تحول، همراه سازی منابع با اهداف تحولی در حوزه‌های سه گانه محتوا، رویکرد و سازوکار را بصورت جدی در دستور کار دارد و خواهد داشت.

باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری رادیو تلویزیون

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا