علمی

آغاز به کار آزمایشی پلتفرم فارس و نسل جدید خبرگزاری در کشور

آغاز به کار آزمایشی پلتفرم  فارس  و نسل جدید خبرگزاری در کشور

به گزارش خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس در آئین رونمایی از پلتفرم فارس، گفت: متناسب با نیازهای روز مخاطبان پس از مطالعات گسترده و مشورت با خبرگان و اساتید حوزه رسانه، نسل جدید خبرگزاری در قالب پلتفرم فارس با نام فارس آینده بزودی رونمایی خواهد شد.

وی در تشریح ویژگی‌های فارس آینده گفت: فارس آینده علاوه بر رسمیت و حفظ چارچوب‌های اصلی یک خبرگزاری رسمی، از ظرفیت تعامل با مخاطب بهره خواهد گرفت.

وی ایجاد قابلیت تعامل را علاوه بر گسترش پوشش خبری خبرگزاری، گام مهمی در ارتقای سواد رسانه‌ای در کشور دانست و افزود: ارتقای سواد رسانه‌ای برای کشوری مثل ما که تحت آماج حملات رسانه‌ای مسموم دشمنان و جریانات ضد ایرانی و اسلامی قرار دارد یک ابر استراتژی است و به باور ما این مهم تا حد زیادی از طریق کنش‌گری خود مردم در جریان تولید محتوا صورت خواهد گرفت.

تیرانداز پوشش اخبار و تحلیل‌ها با سلایق مختلف را مزیت دیگر تعامل در رسانه دانست و افزود: یک رسانه باید بتواند سلیقه‌های مختلف جامعه را بشناسد و متناسب با نیازهای آنان محتوای خود را سازماندهی کند.

مدیرعامل خبرگزاری فارس استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی و تصویری شدن را دو قابلیت دیگر پلتفرم فارس آینده بر شمرد و افزود: برای مخاطب شناسی و سنجش اثر تولیدات از ظرفیت هوش مصنوعی در فارس آینده استفاده می شود و همچنین به جهت اقبال مخاطب به تصویر و ویدئو، تلویزیون تعاملی فارس نیز راه اندازی می شود.

وی همچنین به سبک جدید خبرنویسی و گزارش نویسی خبرگزاری فارس اشاره کرد و افزود: این سبک خبرنویسی و گزارش نویسی با آخرین دستاوردهای حوزه ارتباطات و مباحث علوم شناختی پشتیبانی شده و گام مهمی در ارتقا تولیدات کیفی حوزه خبر و روایتگری محسوب می‌شود.

تیرانداز با اشاره به افتتاح نسخه آزمایشی پلتفرم فارس افزود: پروژه فارس آینده به لحاظ فنی، یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های رسانه‌ای در کشور است که امیدواریم بتواند وضعیت خبر و اطلاع رسانی در کشور را ارتقا دهد.

وی خاطرنشان کرد: پس از بازخوردگیری در دوره افتتاح آزمایشی، پلتفرم فارس جایگزین نسخه فعلی شده و نسخه سنتی خبرگزاری کنار گذاشته خواهد شد.

مدیرعامل خبرگزاری فارس در پایان افزود: سبک نوین خبرگزاری متناسب با آنچه گفته شد نیازمند فرهنگ سازی، ساختارسازی، ارتقا سواد رسانه در بین مردم و مسئولین و ارتقای زیرساخت‌های فنی و آموزشی دارد که امیدواریم با استقرار کامل این سامانه نیازهای خبری همه طیف‌های جامعه با ارائه اخبار دقیق، درست و به موقع بر طرف شود و هیچکس برای کسب اخبار نیازی به رسانه‌های دروغ پرداز نداشته باشد.

وی یادآور شد: لازمه این کار به ویژه در بخش تعاملی بالا رفتن سعه صدر همه ما اعم از مردم و مسئولین با سلیقه‌های مختلف است که امیدواریم جهش جدی در عرصه اطلاع‌رسانی ایجاد نماید.

گفتنی است نسخه آزمایشی فارس آینده از این لینک قابل دسترسی است.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا